5. rész: Hogyan ismerd fel a kamu fogyókúrás termékeket?
1, bevezető
2, Mire figyelj!
3, A placebo hatás
4, Manipuláció
A diétás iparban évente több milliárd forint forog – nem csoda, hogy hemzsegnek benne a „csodaszerek”, gyors megoldásokat ígérő termékek és persze a hamis ígéretek. A kérdés csak az: hogyan különböztetheted meg a valóban hasznos segítséget a sima pénzlehúzástól?
A tabletták, teák, tapaszok – mit „ígérnek” és mit tudnak valójában?
-
Zsírégető tabletták: Gyakran állítják, hogy „blokkolják a szénhidrátokat” vagy „elégetik a zsírt mozgás nélkül”. A valóság? Igen, vannak olyan tabletták, amik képesek több kalóriát égetni, de ez elenyésző... Fogunk ezzel is foglalkozni még! Egyetlen tabletta sem helyettesítheti az étrendet és mozgást. Maximum enyhe étvágycsökkentő hatásuk lehet – de mellékhatásokkal is számolni kell.
A zsírégetőket még egy következő alkalommal jobbanis kivesézzük!
-
Méregtelenítő teák: A testednek van mája és veséje –> ezek végzik a méregtelenítést. A teák inkább vízhajtók, így csak ideiglenes súlycsökkenést okoznak, ami víz- és nem zsírveszteség.
Mire figyelj a marketing szövegben?
🚩 Tipikus figyelmeztető jelek:
-
„Orvosok is ajánlják!” – De vajon kik? Név, szakterület, hiteles forrás? Általában nem szerepel.
-
„Klinikailag bizonyított” – Általában nem csatolnak tanulmányokat, és ha mégis, azok nem független kutatások.
-
„10 kiló mínusz 1 hét alatt!” – Ez már önmagában veszélyes. Az egészséges fogyás heti 0,5–1 kg körül van. Ennél gyorsabb tempó izom- és vízvesztést jelent, nem zsírégetést.
-
„100%-ban természetes!” – Ettől még nem lesz hatékony vagy biztonságos. A kígyóméreg is természetes…
DE VAN ISMERŐSÖM ÉS NEKI MŰKÖDÖTT!
-
Placebo-hatás – sok „csodaszer” csak azért működik látszólag, mert az ember elhiszi, hogy működni fog. Ezzel én is sokszor így voltam... Megvettem egy zsírégetőt több tízezer forintért és úgy voltam, hogy ha már kifizettem, oda kell figyelnem és hittem a hatásban is, ezért valamit használt, azt hogy kitartóbb voltam és kevesebbet ettem, vagy jobban edzettem :)
Mi az a placebo-hatás?
Ez akkor fordul elő, amikor egy termék hatása nem a benne lévő anyagoknak, hanem annak köszönhető, hogy az ember hisz benne. A pozitív változás tehát pszichológiai alapon történik – például jobban figyelsz az étkezésre vagy motiváltabb leszel, mert elvárod, hogy működjön.
🧠 Manipulatív nyelvhasználat:
-
„Egy titkos összetevő, amit a gyógyszeripar el akar titkolni…” – Klasszikus összeesküvéselmélet. Csak arra szolgál, hogy érzelmileg manipuláljon.
-
„Nők ezrei fogytak le ettől a módszertől…” – De hol vannak a dokumentált, hiteles esettanulmányok? Sokszor csak stockfotókat használnak "előtte-utána" képeknél.
Mit tegyél, ha ilyet látsz?
-
Tájékozódj hiteles forrásból: Dietetikusok, sporttáplálkozási szakemberek, tudományos alapú könyvek és cikkek segítenek valós tudással.
-
Nézd meg az összetevőket: Tudod, mit tartalmaz a termék? Vagy csak egy „szabadalmaztatott keverék” felirat szerepel rajta?
-
Ha túl sok jót ígér és még drága is, az többnyire egy erős jel, hogy sajnos kamu.
Zárásként: Ne keresd a gyors utat, válaszd a tartós megoldást!
A hosszú távú fogyás kulcsa nem egy mágikus tea vagy kapszula, hanem a kiegyensúlyozott étrend, rendszeres mozgás, türelem és következetesség. Ha egy termék túl jónak tűnik ahhoz, hogy igaz legyen – akkor valószínűleg kamu vagy túlmarketingelt.